A készházak, mint az ingatlanpiac elektromos járművei
A készház piacon a fejlődés robbanásszerű, szinte olyan érzésünk van ezekkel kapcsolatban, mint a hagyományos és az elektromos járművek esetében. Évről-évre egyre több ilyen ingatlan épül, talál gazdára hazánkban is, az áttörést azonban a Nemzeti Mintaházpark létrehozása jelentheti.
A cél az lenne, hogy a hazai piacon, a megfelelő technikát használva népszerűsítsék a készházakat gyártó és forgalmazó vállalatokat. Ezzel elnyerve a megrendelők bizalmát.
Ebben a cikkben azt fejtegetjük, hogyan is jutottunk el idáig.
A készházak építési lehetőségei
Téves következtetés, hogy a jog nem tesz különbséget tégla és a készházak között. Bár több cég azt közvetíti, hogy a mobilházak és a konténerházak szinte bármilyen engedély nélkül építhetőek és telepíthetőek, fontos tudni, hogy hazánkban a 300 m2-nél kisebb hasznos alapterületű ingatlanok esetében egyfajta egyszerű bejelentést szükséges tenni. Ezt építészmérnök készíti el, amihez ráadásul statikusi, energetikai, valamint épületgépészeti, illetve villamossági dokumentációkat egyaránt csatolni szükséges.
Nem úgy megy tehát, hogy veszünk valahol egy készházat és lerakjuk azt a saját telkünkre, amibe aztán kényelmesen beköltözünk és minden kész is van.
Mi is a készház?
Készháznak nevezhető minden olyan ingatlan, amely fából vagy fémszerkezetből készül. A különböző építőanyagok réteges összeépítésével gyárban létrehozott elemekből álló épületek jellemzője, hogy szárazépítési eljárással készülnek, ezáltal nincsen kötési vagy éppen száradási idejük. Jóval gyorsabban elkészülnek, az építkezés folyamata nem függ az időjárástól.
Hazánkban még mindig nem annyira elterjedt, mint például az Egyesült Államokban, de az tény, hogy az utóbbi években egyre több ilyen típusú épülettel találkozhatunk az utcákban Magyarországon is.
Akkor most téglaház vagy készház?
A készházak esetében fontos megjegyezni, hogy a helyszíni kivitelezése jóval környezetkímélőbb, kevésbé zavarja a szomszédokat, amíg azt összeállítják. A legtöbb esetében pár hét alatt át lehet őket venni, szinte azonnal költözhetőek. Szemben a téglával, ahol sok a szemét, a környezetszennyező anyag, valamint nagyobb zajjal is jár. Emellé hozzájön az, hogy több hónapra van szükség, mire minden a helyére kerül, addig pedig csak várjuk a csodát, hogy minden a lehető leghamarabb elkészüljön.
Hozzá kell tenni, hogy a legtöbb esetben egyik sem drágább a másiknál, sőt, néhány esetben a készházak valamivel kevesebb pénzből is kihozhatóak, attól függően, hogy mik az igények. Míg a téglánál bármennyire igyekeznek, lesznek pontatlanságok és hibák, addig a készházak esetében ezekkel a dolgokkal nem kell számolni. Méretpontos, kisebb a falvastagság, ezáltal több lesz a hasznos terület.
Az energiahatékonyság kérdése
Ami talán mindennél fontosabb, hogy építészeti és energetikai szempontból a készházak esetében a rezsiszámla jóval alacsonyabb lesz, már-már el is feledkezhetünk róla. Az energiafelhasználása ugyanis jóval alacsonyabb, hiszen gondosan tervezés alapján készülnek, a hőtárolás tekintetében jobban teljesítenek, mint a hagyományos tégla falazattal készült, kőzet-, esetleg üveggyapot szigeteléssel ellátott ingatlan.